fbpx

Styl skandynawski

Styl skandynawski to jasność, prostota i minimalizm, które łączą się z wysokim poczuciem estetyki. Styl wprost ze Skandynawii jest idealny dla osób ceniących jasne i rozświetlone wnętrza.

Od czego zacząć i czym kierować się przy urządzaniu domu/mieszkania?

PRZESTRZEŃ I ŚWIATŁO – dominującym kolorem jest biel. Wybieramy zatem białą farbę na ściany (z akcentami np. farby tablicowej albo przeplatanie z motywem szarości). Jasne podłogi i listwy przypodłogowe. Biel optycznie powiększa wnętrze i nie należy bać się „szpitalnego” efektu, ponieważ ocieplimy tą przestrzeń dodatkami i drewnem.

scnan
źródło: http://my-full-house.com/scandinavian-city-apartment/

 

NATURALNE MATERIAŁY – wszechobecna biel stanowi idealne tło dla mocniejszych akcentów w postaci tekstyliów (poduszki, koce, firany, zasłony, dywany) w kolorach czarno białych, szarych, kolorach ziemi. Czasami natrafimy na mocniejsze akcenty kolorystyczne, ale zawsze podstawą jest biel, czerń i szarość zatopione w materiałach z drewna, wikliny, bawełny, lnu etc.

untitled-1-27
źródło: https://www.scraperka.pl/2016/03/jak-odmienic-swoja-kanape-i-dac-jej.html

 

PROSTOTA I MINIMALIZM – szukamy mebli i przedmiotów o prostej formie, często pojawiają się motywy geometryczne, brak jest natomiast zdobień w postaci ornamentów, dekoracyjnych rzeźbień. Prostota przejawia się nie tylko w barwach, ale również kształtach i ilości przedmiotów dekoracyjnych chociażby na półkach. Kierujemy się zasadą również związaną z celowością posiadania jakiegoś przedmiotu ?

 

cozy
źródło: http://my-full-house.com/swedish-apartment/

 

RAMKI I GRAFIKI – białe ściany przyozdabiamy niebanalnymi galeriami z czarno-białych ramek, które wypełnione są oryginalną grafiką, zdjęciami, typografią.

galeria

galeria-2
źródło: http://www.myscandinavianhome.com

 

DREWNO – drewniane meble i podłoga są nieodzownym elementem wystroju. Często pojawiają się elementy wykonane z surowego drewna w postaci stołów, stoliczków, półek, ławek, biurek etc.

laweczka-skandynawska
źródło: http://homeonthehill.pl/2016/10/diy-zrob-skandynawska-lawke.html

MOTYWY INDUSTRIALNE/BOHO/RUSTYKALNE – elementy wyglądem przypominające przedmioty prosto z fabryki jak metalowe lampy, biała/czerwona cegła, metalowe hokery, szafki, wolno stojące lampy są bardzo charakterystyczne dla stylu industrialnego. Wprowadzają swoistą surowość w przeciwieństwie do stylu boho, bogatego we frędzle, naturalne, futrzane materiały, etniczne wzory. Styl rustykalny natomiast, czyli wiejski, jest ciepły, przytulny i swojski. Wnętrze w stylu rustykalnym nawiązuje do zamożnej wiejskiej chaty lub tradycyjnego dworku.

marideko
źródło: https://www.facebook.com/Marideko-przytulny-dom-425036204253728/
sypialnia-w-eklektycznym-stylu_2619945
źródło: http://www.urzadzamy.pl/
bjufors_2-fot-360-se-76
źródło: http://www.domzpomyslem.pl/ 

Stay home ♥

You Might Also Like

Kolor we wnętrzu. Korytarz

Jak wybrać kolor? Metamorfoza korytarza. Bardzo często stając w obliczu działań związanych z chęcią nadania nowego charakteru naszym wnętrzom, nasze oczy kierują się w stronę kolorów. Kolor to...

Continue Reading

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *