fbpx

Styl skandynawski

Styl skandynawski to jasność, prostota i minimalizm, które łączą się z wysokim poczuciem estetyki. Styl wprost ze Skandynawii jest idealny dla osób ceniących jasne i rozświetlone wnętrza.

Od czego zacząć i czym kierować się przy urządzaniu domu/mieszkania?

PRZESTRZEŃ I ŚWIATŁO – dominującym kolorem jest biel. Wybieramy zatem białą farbę na ściany (z akcentami np. farby tablicowej albo przeplatanie z motywem szarości). Jasne podłogi i listwy przypodłogowe. Biel optycznie powiększa wnętrze i nie należy bać się „szpitalnego” efektu, ponieważ ocieplimy tą przestrzeń dodatkami i drewnem.

scnan
źródło: http://my-full-house.com/scandinavian-city-apartment/

 

NATURALNE MATERIAŁY – wszechobecna biel stanowi idealne tło dla mocniejszych akcentów w postaci tekstyliów (poduszki, koce, firany, zasłony, dywany) w kolorach czarno białych, szarych, kolorach ziemi. Czasami natrafimy na mocniejsze akcenty kolorystyczne, ale zawsze podstawą jest biel, czerń i szarość zatopione w materiałach z drewna, wikliny, bawełny, lnu etc.

untitled-1-27
źródło: https://www.scraperka.pl/2016/03/jak-odmienic-swoja-kanape-i-dac-jej.html

 

PROSTOTA I MINIMALIZM – szukamy mebli i przedmiotów o prostej formie, często pojawiają się motywy geometryczne, brak jest natomiast zdobień w postaci ornamentów, dekoracyjnych rzeźbień. Prostota przejawia się nie tylko w barwach, ale również kształtach i ilości przedmiotów dekoracyjnych chociażby na półkach. Kierujemy się zasadą również związaną z celowością posiadania jakiegoś przedmiotu ?

 

cozy
źródło: http://my-full-house.com/swedish-apartment/

 

RAMKI I GRAFIKI – białe ściany przyozdabiamy niebanalnymi galeriami z czarno-białych ramek, które wypełnione są oryginalną grafiką, zdjęciami, typografią.

galeria

galeria-2
źródło: http://www.myscandinavianhome.com

 

DREWNO – drewniane meble i podłoga są nieodzownym elementem wystroju. Często pojawiają się elementy wykonane z surowego drewna w postaci stołów, stoliczków, półek, ławek, biurek etc.

laweczka-skandynawska
źródło: http://homeonthehill.pl/2016/10/diy-zrob-skandynawska-lawke.html

MOTYWY INDUSTRIALNE/BOHO/RUSTYKALNE – elementy wyglądem przypominające przedmioty prosto z fabryki jak metalowe lampy, biała/czerwona cegła, metalowe hokery, szafki, wolno stojące lampy są bardzo charakterystyczne dla stylu industrialnego. Wprowadzają swoistą surowość w przeciwieństwie do stylu boho, bogatego we frędzle, naturalne, futrzane materiały, etniczne wzory. Styl rustykalny natomiast, czyli wiejski, jest ciepły, przytulny i swojski. Wnętrze w stylu rustykalnym nawiązuje do zamożnej wiejskiej chaty lub tradycyjnego dworku.

marideko
źródło: https://www.facebook.com/Marideko-przytulny-dom-425036204253728/
sypialnia-w-eklektycznym-stylu_2619945
źródło: http://www.urzadzamy.pl/
bjufors_2-fot-360-se-76
źródło: http://www.domzpomyslem.pl/ 

Stay home ♥

You Might Also Like

MOODBOARD – SYPIALNIA W BRUDNYM RÓŻU

Wizualizacja wnętrz metodą Moodboard obrazuje rozwiązania stylistyczne, materiałowe, kolorystyczne i dobór oświetlenia oraz wszystkich dodatków dla wybranych wnętrz. To swego rodzaju stylistyczna mapa, która prowadzi poprzez magiczne zakamarki dekorowania wnętrza....

Continue Reading

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *