fbpx

Wiem, że mamy środek zimy i wiele z Was myśli raczej o tym jak się w domu ogrzać. Niemniej wiem, jak to jest, kiedy zaczyna się robić trochę cieplej, a terminy w firmach, które mogłyby zająć się Waszym tematem są, ale na przyszły rok, więc publikuję ten materiał właśnie teraz, kiedy możecie jeszcze wybrać się do salonów firmy Akant

75-212 Koszalin
Ul. Morska 13
tel. +48 604 418 017

72-400 Kamień Pomorski
Ul. Jana Długosza 6
tel. +48 731 195 530

93-613 Łódź
Ul. Kolumny 239
tel. +48 42 236 30 00, +48 698 670 670

albo wejść na ich stronę https://www.rolety-akant.pl/ i zorientować się co dla Was tego lata będzie najlepsze.

 

Upały w których temperatura osiąga ponad 30 stopni Celsjusza stały się w Polsce normą. Jakie są alternatywy dla obniżenia temperatury w pomieszczeniu bez konieczności korzystania z klimatyzacji?

Okna w mojej sypialni posiadają ekspozycję południowo-wschodnią, co oznacza, że od wschodu słońca do około godziny 15.00 słońce ogrzewa mury i wpada do sypialni robiąc z niej momentami saunę. Mimo, że w sypialni są zamontowane plisy, to nie chronią one przed nagrzewaniem się pomieszczenia. Z tematem mierzyłam się kilka lat, korzystając z dodatkowych zasłon w oknie, podłączając wiatrak nawet w nocy, bo nagrzane mury oddawały sporo ciepła. Klimatyzacja w samochodzie to must have, ale klimatyzacja w sypialni w której śpi z nami małe dziecko, była nie do przeskoczenia w takim codziennym użytkowaniu (bo w trakcie krótkiego urlopu to zupełnie inna sprawa). Dodatkowo doszły drzemki naszego synka w ciągu dnia, które chciałam, aby były jak najbardziej komfortowe.

Od zeszłego roku rozważaliśmy po prostu rolety zewnętrzne. Niemniej zniechęcał mnie fakt tak dużego zaciemniania wnętrza zarówno w ciągu dnia jak i w nocy.

Pierwszy raz o roletach typu screen, usłyszałam konsultując się w specjalistycznym sklepie z osłonami okiennymi, właśnie w Akant w  Łodzi. Plusy jakie zanotowałam w pierwszej kolejności:

  • posiada półprzezroczystą tkaninę, która w ciągu dnia pełni funkcję raczej „gęstej firany” przez którą widać co dzieje się na zewnątrz, nie zaciemnia wnętrza (kluczowe dla mnie)
  • posiada specjalistyczną tkaninę, która odbija bądź absorbuje promienie słoneczne (w zależności od typu), dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu może być nawet kilka stopni niższa niż bez zamontowanego screena (efekt potwierdzony u nas, temperatura w pokoju bywała nawet kilka stopni niższa niż do tej pory przy bardzo gorących dniach, było to bardzo odczuwalne na plus)
  • screen może pełnić funkcję moskitiery
  • screen jest obsługiwany elektrycznie przez co można nim sterować na przykład  z łóżka 🙂 jest również dość cichy, bo sam materiał jest lekki i wygodny w użytkowaniu

 

Poprosiłam ekspertów z firmy Akant o takie skrótowe porównanie dostępnych na rynku systemów, tak aby łatwiej było Wam podjąć decyzję w oparciu o Wasze potrzeby.

Na rynku systemy zewnętrzne do zahamowania ciepła wywołanego promieniami słonecznymi to: roleta zewnętrzna, żaluzja fasadowa, refleksole czyli waśnie tzw. rolety screen.

Roleta zewnętrzna – po jej zasłonięciu nie widzimy co się dzieje na zewnątrz i w pomieszczeniu robi się tzw. „ciemnia”, screen zapewnia naturalny dopływ światła i widzimy co się dzieje na zewnątrz.
Żaluzja fasadowa – trudniejsza w utrzymaniu czystości (drabinka, sznurki tzw. tekstylia łatwo ulegają zabrudzeniu ), słyszalne odgłosy uderzania lameli o prowadnice przy większym wietrze,
Powyższe systemy nie posłużą jako moskitiera, ale mają jedną przewagę nad screenem – wieczorem możemy się osłonić od świata zewnętrznego :). Screen pełni rolę firanki w ciągu dnia, ale w nocy przy włączonym świetle będzie widać, co dzieje się wewnątrz pomieszczenia.

 

Niemniej są również dostępne screeny zaciemniające, zapewniające prywatność wieczorem. W ofercie firmy Akant są tkaniny o różnym stopniu przezierności – 0%, 1%, 3% i 5%. Jeśli komuś zależy na efekcie podobnym do rolety zewnętrznej, może wybrać screen 0% – całkowicie zaciemnia i osłania przed sąsiadami. Jeśli jednak ktoś ceni sobie widok za oknem i światło dzienne, to odpowiednie będą tkaniny 1%, 3% i 5% – im wyższa cyfra, tym więcej światła dziennego i widoku za oknem odsłania osłona.

 

Wszystkie systemy zewnętrzne zatrzymują w podobny sposób ciepło, plusy screena: łatwość w czyszczeniu, w systemie zip (tkanina zintegrowana z bocznymi prowadnicami) sprawdza się jako moskitiera i stanowi doskonałą ochronę przed owadami i zanieczyszczeniami, nie ograniczają widoczności z wewnątrz pomieszczenia na zewnątrz, nie hałasują na wietrze.

Czy screen nadaje się na okno dachowe na poddaszu?

Tak, znani producenci okien dachowych oferują screeny do swoich produktów – fakro, velux.

Jakie są jeszcze inne możliwości wykorzystania screena?

Zabudowa tarasów i osłona boczna pergoli – max szerokość to 5m oraz max powierzchnia to 15m2. Przy oknach przesuwnych typu HS sprawdza się jako moskitiera.

 

W naszej sypialni zdecydowałam się na screen Hema Zip i jestem z tej decyzji bardzo, ale to bardzo zadowolona.

 

Poniżej pomocne linki firmy Akant, odpowiedzi na wiele pytań:

https://www.youtube.com/watch?v=XfEfcZjRBmg&t=4s

http://oslonyzewnetrzne.pl/oszczedzaj-ze-screenami-czyli-3-wlasciwosci-screena-ktore-pozwola-ci-zaoszczedzic/

https://akant.com.pl/katalogi/Screen_Catalogue.pdf

https://www.akant-lodz.pl/magazyn-by-akant/

https://okienneinspiracje.pl/blog/

https://okienneinspiracje.pl/odcinki-okienne-inspiracje/

You Might Also Like

Kolor we wnętrzu. Korytarz

Jak wybrać kolor? Metamorfoza korytarza. Bardzo często stając w obliczu działań związanych z chęcią nadania nowego charakteru naszym wnętrzom, nasze oczy kierują się w stronę kolorów. Kolor to...

Continue Reading