Bardzo popularne na przestrzeni ostatnich kilku lat stały się porady z cyklu zrób to sama (DIY). I wiecie co? Gdybym nie była zafiksowana na punkcie projektowania i aranżacji wnętrz to nie miałabym możliwości zrobić żadnej z tych rzeczy. Weźmy np. półki, które niedawno pokazywałam Wam w metamorfozie mojego przedpokoju (klik – tutaj zdjęcia z tej metamorfozy). Nie wyobrażam sobie przeprowadzenia całej aranżacji gdyby nie:
- Mój mąż
- Narzędzia mojego męża
- Moja determinacja i pomysł
Dlatego, żeby dobrze przygotować się do metamorfozy warto zadbać o narzędzia (jeśli umiesz się nimi obsługiwać) albo o kogoś kto ma narzędzia i umie się nimi obsługiwać.
Wiele pomysłów z pewnością nigdy nie zostało zrealizowanych, bo przytłoczył Cię fakt późniejszego montażu?
Co mogłabyś w takim razie zrobić lepiej?
- Po pierwsze musisz mieć plan i wiedzieć dokładnie co chcesz osiągnąć.
- Połącz prace montażowe w jedną całość. Czyli zaplanuj, że np. w sobotę będziesz wieszać półki i obrazki. Przygotuj swoje artykuły dekoracyjne i skonsultuj jakich materiałów montażowych potrzebujesz – jakie śrubki, jakie wiertła, wkręty, czy masz poziomicę, jakie inne elementy mogą być konieczne żebyś osiągnęła swój efekt? Wierz mi, nie ma gorszej rzeczy jak frustracja podczas prac aranżacyjnych kiedy zabraknie jednego wkrętu.
- Jeśli masz do powieszenia galerię zdjęć zrób próbę układu rozmieszczenia elementów na podłodze, jeszcze zanim zaczniesz wiercić dziury w ścianie. To może uratować Wasze małżeństwo 😉
- Jeśli wieszasz obrazy na rzepy lub inne sposoby, sprawdź najpierw wytrzymałość tej metody na teksturze na której ma docelowo znaleźć się dana rzecz, więc jeśli ma to być ściana to nie rób próby na płytkach w łazienkach. Jeśli instalacja przetrwa tydzień, możesz działać z całą galerią.
- Musisz widzieć całość swojej metamorfozy i brać pod uwagę czynniki środowiskowe. O co mi tutaj chodzi?
- Jeśli masz pomysł na nowe miejsce dla kanapy oceń wszystkie okoliczności, takie jak wygoda korzystania, to czy jej miejsce jest determinowane np. przez telewizor, to czy nie stoi w ciągach komunikacyjnych, czy jest dostęp do światła jeśli lubisz czytać książki etc.
- Jeśli chcesz przeorganizować życie przedmiotów na blacie kuchennym zastanów się czy chodzi o zmianę miejsca, czy może raczej o uspójnienie koncepcji na elementy eksponowane na blacie takie jak: deski, solniczka, pieprzniczka, herbaciarka, oleje, koszyk z owocami i warzywami, pudełko na leki, gazetownik etc. Może warto zaplanować nowy look? I wówczas jak to zrobić? Zasady te będą dotyczyć każdego innego miejsca, które chcesz przeorganizować, odświeżyć.
Nie zapisuj bezmyślnie wszystkich zdjęć, które podobają Ci się na Instagramie. Przyjrzyj się. Co dokładnie podoba Ci się w danej stylizacji/projekcie/przedmiotach etc. Otoczenie dla produktów też ma znaczenie. To, że coś ładnie wygląda u mnie, nie znaczy, że tak samo będzie wyglądać u Ciebie. Dlaczego? Bo np. tłem dla mojego jasnego, drewnianego stołu jest biała, ceglana ściana, wokół stołu stoją białe krzesła, a nad nim wisi złoty, ażurowy żyrandol… To wszystko ma znaczenie. Dlatego patrz na obrazek jako na całość, ale dostrzegaj szczegóły – kolory, inne przedmioty wokół.
Przydało się?
Stay home ♥